Randevuul

ehk promenaadil. Olen mõelnud, kas tasub ikka teiste tegemiste kohta oma arvamust välja käia, seda eriti siis, kui see pole väga positiivne. Võiks ju ainult ilusaid jutte rääkida. Seda saab ju ka selles kontekstis teha. Jalutuskoht tehtud ja puha. Aga kui meie linn on ka meie kõigi elamise koht, siis võiks arvata, et need tegemised ei ole ainult ühe inimese ambitsioonikuse väljendus.

Üldiselt on väga hea ja positiivne, et on tekkinud palju uusi projekte. Kõik areneb, muutub, tulevad kasutusse uued haljasalad. Keegi näeb vaeva ja kirjutab projekte, rahad tulevad peale. Projekti rahad, mitte maksumaksja omad.

Avastasin uue haljasala. Tatjana ütles, et midagi on sündimas, mine vaata. Minema tõesti pidi, sest muidu ma sinnakanti ei eksi mitte kuidagit moodi. Ka ilmselt siis mitte, kui Rapla saunas käiksin. Jõe kallas kohtumaja taga.

Esimene küsimus tekib, miks just siia, kus keegi eriti ei käi. Aga see selleks. Võib-olla harjumused muutuvad. Ja ilus peab ju olema igal pool.

Teine küsimus tekkis; kes on teostaja? Ei tundu väga asjatundlik ja korralik töö. Kas puudel-põõsastel peavad vahekaugused olema samad, mis lilledel? No ma saan aru jaapani enelatest, aga tuhkur enelas “Grefsheim” samuti 30-40 cm vahedega.

 

Töö tegijatel on ilmselt nii palju tööd, et ei jõua kõike korralikult teha. Kuivanud oksad võiks ju välja lõigata. Rääkimata sellest, et ka peenra ääris lookleb üles-alla mägede ja orgude vahel. Peenra tegemine käis nii, et Roundup selga, pinnase koorimine. Äärekivid paika. Mullahunnik oli ka kõrval, kuid seda palju panna ei saanud, koorepuru ju ka peab peale mahtuma. Taimed auku. Valmis. Siin võiks mainida, et taimed vajavad vähemalt 15-20 cm kobestatud, korralikku mulda. Kui kauaks nad kauniks jäävad? Loodame kõige paremat. Lisada võib veel selle, et ühe elupuu juured pole küll mulla sisse mahtunud ning paistavad terves ilus välja. Ja elupuu kasutamine looduslikus kohas? Samuti tänavakivid ääriseks?

Kui küsida tohib, kes näeb selle peenra ilu? Pardid vist. Sügavalt jõe kaldal, tee pealt ei paista ja vastaskaldal pole käijaid. Aga rodod ja puha. Peenar on kallakul ja kaldu, kaetud puukooremultšiga. Kui just umbrohi takistama ei hakka on sealt varsti kadunud nii multš kui ka muld taimede ümbert.

Pähklipuu on planeeritud nii suurte ja vanade puude alla, et midagi head tast loota ei ole. Hakkab kohe viltu kasvama valguse poole. Lisaks sellele on kollaselehised jaapani enelad täisvarjus. Varsti kaotavad oma kauni erksa värvi. Peenra ümbrus on jäänud korrastamata. Mättad jäid hunnikusse maha. Niida pärast kuidas tahad.

Tugiteivas on olemas, kuid puuke unus kinni sidumata. Nüüd kummardub kõigile.

Muidu on ju jõe kallas ilus. Kividega kõik kaunimaks tehtud. Küsimus jääb, kuidas seda puhtana hoida?

Ka need kaldad olid enne ilusad. Paar aastat tagasi.

Ja see saareke oli mõni aeg tagasi ilus, kividega kõik tehtud. Ma siiralt tahaks, et jõe kaldal roundupi kasutama ei hakata.

Rapla haigla juures olev purskkaev. Ma loodan, et haiglat külastavad oma muredega üksi olevad inimesed, kes ei märka oma ümbrust. Ka siia on läinud projektirahad, keegi on saanud tasu kogu selle kraami eest.

Mis on alles jäänud esialgsest teostusest? Üks pargiroos valgustusposti juures. Nagunii neid vaid kolm suure pargi peale kõrvuti pandud oligi. Ja kas on mõtet istutusega koormata nii ilusa ja huvitava puu tüve ja võra? Mida see paremaks teeb? Pigem tuleks esile tuua see kaunis vaatamisväärsus, mis enne olemas olnud. Istutused vaid takistavad väärika vaatamist.

Kas on soov varsti vanad puud maha võtta, et noor nende vahele on istutatud. Muidu tal ju ruumi pole arenguks.

Pastoraadi juures asuv roosipeenar. Mina tuvastasin roose seal 2 tükki, üks ühes, teine teises otsas. Vaevalt, et kuri linnakodanik selles süüdi on, pigem teostus jätab soovida. Kui küsida tohiks, mis see üldse on ja milleks? Peale selle kivide kasutus?

 Nagu lapse liivakastimäng.

Edasi tuleb eravaldus ja kaunilt laotud kiviaed Raikküla valla mehe poolt.

Järgmine kaunis eraaed piilumiseks.

Mis on selle promenaadi kvaliteet? Pehmelt öeldes sitt. Teede ehitusel oli näha. Ja praegu ka. Miks peavad need mehed nägema nii ränka vaeva ja kogu seda suurt ala trimmerdama kui võiks muruniidukiga või traktoriga niita? Sest teisiti ei saa, kuna tehtud on sitasti. Maapind teede ääres on nii konarlik ja märg, et niida kuidas oskad.

No teate, nende latakate moodsusest mina küll aru ei saa. Ei mingeid positiivseid emotsioone keset suve. Raamid vaid.

Selle majakese kohta mul küll ühtegi halba sõna pole. Õnneks.

Selle kõrvalt võib aga leida kolm kallihinnalist puukest, kui hästi otsida.

Jõe kallas Vesiroosi kooli lähedal. Osa puukesi kiratsevad. Kivid rohtuvad. Üldse on teostus vilets. Kuidas hooldada kivimultšiga kaetud ala, kui istutatud sinna on lehtpuud, mis sügisel oma lehed langetavad? Kuidas puhtana hoida suurte kividega kaetud ala? Ülevalt peale tuleva pinnasevee ära juhtimiseks on midagi tehtud, kuid on vaid aja küsimus, millal vesi kivid paigast nihutab ja äravool sulgub.

Kivid on pandud ligadi-logadi, kuidagimoodi.

On see ilus? Suured kivid, mis oma loomulikus olekus peaksid asuma 2/3 maa sees, on lihtsalt multši peale visatud. Selline tunne, et veerevad kohe minema. Lodjapuulehine põisenelas ei jää ka tulevikus tasakaalustama kivide raskust. Rääkimata räpakusest, millega töö on teostatud.

Aga jõe peal nägin Huckleberry Finni (kirjutatakse ikka nii?) sõitmas. Puhastavad jõge ja savikaid.

No tore ju, kogu aeg toimub midagi. Ei tohi nuriseda.

Ja projekt käib edasi. Jaama juurde välja. Mõte on hea aga teostus? Annaks jumal, et hakkab midagi paremat nägema.

Hea, kui on ikka oma blogi, saad tükk aega selle taga istuda ja südamelt ära kirjutada. Kes Sind ikka muidu kuulaks või usuks. Puha kiun kõik. Aga ega head tunnet sellest ka sisse ei jäänud. Vastik tunne hoopis. Kritiseerimisest. Vanarahva jutt on, et kus viga näed laita, seal tule ja aita. Ei näe võimalust. Ja ega tavainimene norima kipu, ta pigem rõõmustab, et midagi uut on jälle tema heaks tehtud. Ja terve kamp vallaisasid ei paista kah märkavat. Ilmselt on nii positiivses voos, et ei pane tähele. Pügatakse ju, tervet linna enne jaanipäeva.

Comments on: "Randevuul" (7)

 1. Need nn peenrad jõekallastel salajastes kohtades on jalutajale kena üllatus. Mulle meeldib. Taimede valiku ja asukoha üle ei oska midagi arvata, aga see on õige küll, et promenaadi haljastus ei ole jätkusuutlik (projektitööde puhul ju sellist sõna kasutatakse, onju?). Saadi raha, tehti ära, ükspäev oli isegi ilus vaadata…

  • mariaias said:

   Vastakad tunded tekivad jah. Natuke kurvaks teeb. Ega see professionaalne kretinism ka hea pole. Samas sealt veidi edasi kahe silla vaheline ala, kus inimesed liiguvad, on täiesti korrast ära.

 2. Õudselt masendav on neid pilte vaadata tegelt 😦 Hästi suur kontrast tekib ka blogi teiste fotodega, mis ikka enamasti ilu eksponeerivad. Selle haljastuseanalüüsi võiks koos fotodega kohalikus lehes avaldada, veidi lühendatult.

  • mariaias said:

   No kuidagi vastik on. Ühelt poolt on kõik hästi; uued projektid, uued alad võetakse kasutusse. Minnakse edasi. Aga mis kvaliteet sellel kõigel taga on? Mina ei tea telgitaguseid.

 3. Suur puitraamis plakat ehk siis too talvepilt, mis ei tundu ilus, on mu meelest originaalne, sest kuidagimoodi on ju nagunii alati vaja objektile lisada teave rahastaja kohta (plakati nurgas on kirjas, et KIK ehk siis Keskkonnainvesteeringute Keskus) ja pigem olgu siiski sellisel kujul kui lihtsalt mingi igav infotahvel. Päris pula on seda suurt talvefotot kuumal suvepäeval vaadata.
  Käisime täna promenaadil kõndimas ja tõsi on, et juba ka jalgtee vajub ära, servad on kahtlaselt madalad mõnes kohas. Aga tõele au andes – parem väikeste vigadega promenaad kui üldse mitte mingit promenaadi. Nüüd saab vähemalt aimu, et Raplas jõgi on:)

  • mariaias said:

   Ma oleks küll vähe nõudlikum. Suured rahad ju käiku lastud. Kas teha pigem ligadi-logadi või ärme üldse teeme? Muud võimalused on ikka ka olemas. No vaatame, mis on sest saanud 2 aasta pärast. Pilt tundus mulle algul ka originaalne, kuid täna küll mitte. Võib-olla oli tuju vastav ja tükk aega vigu vahitud kah.
   Tead, selle uue haljasala juures tekkisid mitmed tunded. Algul oli oi, kui vahva! Kuid lähemal vaatlusel viskas kopsu üle maksa. Jälle midagi kokku keeratud.Võib-olla oleks parem seda mitte märgata.

   • KIK-i tahvliga on nii, et ega see ei peagi igavesti seal rippuma. Mingi kindel aeg on (2 aastat või rohkem?), mille jooksul tuleb rahastaja avalikult ära märkida, siis võib plangu maha võtta.
    Aga kurb jah, et nii lühinägelikult on asja tehtud, just see taimestik ja värk. Teine kurb asi on see, et promenaad võiks olla avatud aastaringselt, sest inimesed harjuvad seal käima (tervisesportlased, titejalutajad jne), aga talvel ta unustatakse ja ühtki läbitavat rada pole seal, ainult hanged.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Sildipilv

%d bloggers like this: