Tegemised

Võib arvata, et aia hooldus on mõnele küllaltki vastumeelne tegevus. Must ja märg ja raske ja… Ma lausa kaifin. Ka teiste aedade tegemisi. Mulle meeldib muuhulgas kohese tulemuse nägemine. Ka kõige lihtsama töö juures on erinevus enne ja pärast vahel olemas. Ükskõik missugune objekt läheb kenamaks, kui muru on vastselt niidetud. Praht eelnevalt koristatud. Vat selle viimase tegevuse juures küsitigi mu käest kord, et kas olen prükkar või. No, ausalt, mul savi, mis arvad. Võiks vastu küsida, kas sul kont kõhus, et kummarduda ei või. Pigem liigub rahumeeli kasvõi prügihunnikute vahel, pea püsti nagu prügikuningal. Nojah. Kuid ilu nimel on veidi vaeva ka vaja näha.

Eilne vihmane päev sai pühendatud põõsasmarana hekile.

Enne.

Pärast.

Põõsasmaran (Potentilla fruticosa) kasvab looduslikult Põhja-Eesti paepealsetel maadel. Need on ta kodused tingimused, lubjarikkad mullad. Aedades vajab ta üsna viljakat huumusrikast mulda. Liigniiskus talle ei sobi. Õitseb pikalt – sirelite lõpuõitsemisest jõhvikate noppimise ajani välja. Nimesid teisel rahvapäraselt veel: kannarpik, kollane kanarbik, portsud, põõsas-hanijalg. Sobib ka vabakujuliseks hekiks, nagu piltidelgi. Miinuseks pean liiga hilist kevadist ärkamist, mil põõsas näeb üsna luuana välja. Hooldatakse mitmeti, kuid meile õpetati pigem pealt mitte kärpida – oksad lähevad luuaks kätte.Vanad õisikud kas kätega või luuaga ära rehitseda. Vanu oksi välja lõigata, harvendada. Noorendamise eesmärgil lihtsalt maha lõigata tüükale. Kõike seda teha kevadel, siis on paremini näha, mis talv vahepeal temaga teinud. Kuna on küllaltki tihe põõsas, võivad lumerohked talved tal tugevalt oksi murda. Selsamal põhjusel ma teda lahtiroogitavate teede äärde ei paigutaks – lumevallid teevad liiga. Kasvu ajal võib tema kasvukuju siiski korrigeerida, nii nagu selle heki peremeeski soovis. Muidu liiga harali ja ebaühtlane.

Jaapani enelate äraõitsenud õisikud on küll ilusad, võiks ju talvekski peale jätta, kui nad nii palju ei külvaks. Ütleks lausa, et parajad umbrohutaimed. Antku mulla andeks. Kusjuures juured kinnituvad kangekaelselt mulda teiste taimede ja kus iganes vahele. Selles mõttes olen neis veidi pettunud.

Aga auto näeb mul nüüd välja selline

Püüab pilku ja tekitab huvi. Nii mõnigi töö saadud tänu temale. Vat nii. Tööle!

Comments on: "Tegemised" (10)

 1. Auto on ilus tõesti. Kes selle kujunduse tegi? Kas seal OÜ nime all on mingi tunnuslause või midagi?

  • mariaias said:

   Auto on ilus tõesti. Kõik on paigas nii proportsioonilt, paigutuselt kui värvidelt. Kaarel Tuuga tegi Adograafist. Tuleb talle veel kord tunnustust avaldada. Soovisin sellist, mis paistaks silma, oleks vähe naiivne ja kutsuv. Mari aed OÜ aitab sind, kui vajad – on autol kirjas. Maarika kultrast on ka mulle abiks olnud, kui vaja midagi kujundada. Tema kujundatud ajalehereklaami viisin abiks. Kaarel tegi sealt edasi.
   Esimesel päeval, kui autoga klepsudega ringi sõitsin, olin kohmakas kui karu. Tunne oli selline, et kõik vahivad – see on see teismelise kompleks, tahtmine vältida tähelepanu. Sõida või kraavi. 🙂 Aga ise ma ju tahtsin.

 2. Kirjutaja Ka said:

  Ma vist tundsin selle heki paiga ära. Jalutasin sealt pühapäeval mööda. Ja auto on ka tore. Tubli oled!

  • mariaias said:

   Täitsa huvitav teha ja tunnetada, mida keegi teine selle aia loomisel mõelnud on. Hea töö.

 3. Ei noh, Maril on netipuhkus nüüd. Kindlasti väga tervislik elu ilma arvutita 😉

  • mariaias said:

   Arvuti käis arstlikul läbivaatusel ja mina saunas – puhastuskuurid mõlemil. 🙂

 4. Kas sa ajalehekuulutuse peale oled ka mõne kliendi saanud?

  • mariaias said:

   Mõne olen saanud, kuid mitte massiliselt. Õnneks pole seda lootnudki sinisilmselt. Eks ta rohkem enda teadvustamine on, et olemas oled. Auto on nähtav kogu aeg ja on näha, et otsitakse kodulehte ja satutakse blogisse. Arvestades algust ja vihmast suve, on mul läinud täiesti rahuldavalt. Pidevalt ilmub keegi, kellele teenust osutada. Kui järgmine aasta tuleb ilma poolest parem, tuleb ehk hakata abiliste peale mõtlema. Ma ei kahetse seda alustamise sammu mitte üks mõhk. On erinevad väljakutsed, inimesed, kohad, olukorrad, tööd. On vaheldus ja vabadus. Värske õhk ja vihm ja päike. Pea kohal taevas ja mitte lagi. See sobib mulle. 🙂

 5. kena töö igatahes. Edu.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Sildipilv

%d bloggers like this: