Kevadpühad tulekul

Ülestõusmispühad, munapühad, kiigepühad – heal lapsel mitu nime Rõõmupidu tärkavale loodusele ja elu sünnile. 31 märts on sel aastal vanade eestlaste järgi püha, kus värvitakse mune Magajad äratatakse urbides st pajuokstega kergelt nüpeldades, et virkus ikka majas püsiks. Enne päikesetõusu (5.53!) pestakse silmi värske puhta veega, et saada virkust, jõudu, tervist, head jume. Vette võis panna ka pajuurbi või hõbedat. Päike tantsib tõustes ja minutiks läheb kaevuvesi magusaks. Nii et mahamagamise põhjuseid pole mõtet otsida. Kes maha magab, sellele tõmbab vanatühi ruunanaha silmile.

Kiikumine sel päeval on oluline, sest peale mitmete hüvede andmise tagab ka selle, et kihulased suvel ei ründa.

Märksõnadeks sel päeval munad, tibud, jänesed, pajuurvad, pesad, suled, roheline muru. Värvid puhkeva lehe roheline, päikesekollane, valge, helge.

883832_391393810959152_193595222_o

Loomismüüt räägib, et munast tekkis maailm; tähed, kuu ja päike. Ka paljude rahvaste jumalad tekkisid munast. Eestlastel haudus salapäraselt karjateelt leitud munast välja Ilmatütar, kes läks hiljem tähele või kuule mehele ja hakkas maailmaservalt üle ääre helkima. Muna leidjaks oli Salme, kelle nimi tähendab päikese tütart. Muna- loomise algus. Tibud – elu algus, sünd. Lihavõttejänesed,  sigivuse sümbolid,  toovad  korviga maja lähedale mune ja šokolaadikomme, nii et värav tasuks lahti hoida. Lapsena oli see mul tõsiseks teemaks ja ega nad tulemata ikka ei jäänud ka. Kuigi tulemist ei näinud, oli korv värvitud munade ja šokolaadikommidega trepi peal.

525448_496601037070567_921450984_n

Pajud on vanade egiptlaste järgi rõõmu, hiinlastel aga ilu sümboliks. Noortest okstest valmisid nõidade luuad ja okstest sai parimaid võlukeppe. Paju kuulub Kuu alla ja on seotud vee, naise ja viljakusega, sünni ja surmaga  Piibli järgi pakub paju lohutavat varju ja vett. Poeetide järgi inspiratsiooni ja pühendumise puu. Kuid tema all pole soovitav saladusi rääkida – tuul kannab laiali. Paju kõik osad kaitsevad kurja eest. Bachi õieteraapias vabastab ta vimmast, kibedusest,  kadedusest ja end ohvrina tundmisest.

Kask on täis tervistavat väge. Õuepuuna kaitseb välgutabamise eest. Tuppa toodud kaseoksad kaitsevad viljatuse, kurja silma, nõiduse ja teiste negatiivsete mõjude eest, eriti kui siduda okste külge punaseid paelu. Maaema kuulab kase all öeldud palvet isiklikult. Esindab sünde ja uusi algusi nii maagiliselt, kui tegelikult ka. Peletab hirme, aitab hinnata ilu, toob julgust ja õnnelikkust. Saab teha temast pesakimpe, pärgi või lihtsalt tuua oksi vaasi, et tema puhkemisest rõõmu tunda.

64280_391398674291999_2000050089_n

Sellise toreda pärja pildi leidsin internetist.

Kõike seda ja enamat veel sai räägitud eile maakonna raamatukogutöötajatele. Lisaks konteinerhaljastusest. Võetud endale ka teadmiseks, sest kui teadvustad, tajud tähendusi paremini ning naudid täiega.

Endale panin kokku sellise seade olemasolevatest materjalidest.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Külastasin meie kommipoodi ka, et jänkudel kergem oleks ja jään ootama, mis saab. Üks probleem on ka – kuidas pühapäeval enne päikesetõusu üles saada. See protseduur tuleb aga kindlasti ette võtta, sest virkust läheb hädasti vaja.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Värvisin kollaste ja punaste sibulakoortega mune ja kogu looming sai erinevat nägu. Hiljem meisterdasin kase- ja pajuokstest pesi. Need said jänkude poolt koheselt täidetud ja üks lapselaps sai oma jao juba kätte ka. No meie pool nad ikka julgevad veel liikuda, jänkupoisid muidugi.

Comments on: "Kevadpühad tulekul" (4)

  1. Huvitav, kas õnnestub pühapäeval läbi hangede kiigeni kahlata? Muidu aga aitäh tarkusi jagamast, neid on alati huvitav lugeda.

    • Kui nüüd ma suudan, või keegi teine sellele kaasa aitab, et pühapäeva hommikul varakult üles saan ja hoobilt virgaks hakkan, siis lähen roogin kiigealuse puhtaks. Need kihulased on ikka tüütud küll suvel. Ja mine tea, mis hüved veel siis ees ootamas. 🙂

  2. Kirjutaja Ka said:

    Sinu esinemine oli taas täitsa põnev, pani kaasa ja järele mõtlema. Aga selleks ajaks olin kodus oma lihavõtte “puu” juba üles seadnud.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Sildipilv

%d bloggers like this: