Naadinuhtlus

Et naat on üks ütlemata tüütu tegelane, sellele ei vaidle ilmselt keegi vastu. Kui vast mõni äärmuslik taimetoitlane. Eilne päev näitas mulle veel kord kätte tema tõelise olemuse ja jõu. Nimelt tuli mul tegeleda istutusala uueks muutmisega. Kooremultš pealt ära, peenravaip ka, maatükk läbi kaevata, uued istikud panna ja kõik muu tagasi. Oleks saanud ka läbi kaevamata hakkama, kui peenravaibast läbi poleks naat uhkelt vastu vaadanud. Ja mis oli katte all! Paksult naadi juuri, osa neist tugevalt peenravaiba küljes ja sealt läbi kasvanud. Suur kärutäis väikese ala pealt elujõulist kraami, osa kindlasti jäi veel mulla alla peitu ka. Tähendab, naadile ei aita pimendamine ka. Mürke ma ei kasuta. Jääb veel vaid pidev välja rookimine. Mida teha aga aias, mis on ühtlaselt kaetud naadiga? Üks selline aed ootab ja vaatab lootusrikkalt minu poole. Siiani olen vaid muruniidukiga peale läinud. Muude masinatega kurnama minna ei saa, kuna sissepääs suurtele puudub. Mõtlesin kasutada pimendamist ja siis läbi kaevamist, sest aega aial oodata on. Kuid eilset pilti nähes muidu korras aias tekitas kõhklusi. Kuis toimida?

Muidu oli aga eilne päev väga töine ja mõnus. Jõudu jätkus tervelt üheksa tundi jutti ning seda kõrvetavas päikeses ja kuumuses. Mulle endalegi uskumatu. Alles kümme minutit enne lõpetamist tundsin, et olen ikka tugevalt väsinud. Vat mis tähendab millegi loomine. Olen ikka väga uudishimulik ja kärsitu ning soov lõpptulemust näha on suur.

Comments on: "Naadinuhtlus" (10)

 1. Kadakas said:

  Minu kogemus on, et naadist lahti küll ei saa, kui ta juba olemas on. Tõin kunagi aeda rajades mehe vanaema-vanaisa aiast püsikuid, puhastasin juured umbrohust sh naadist, istutasin maha – esimestel aastatel polnud ühtki naadilehte ja arvasin oma puhastustöö hästi tehtuks, aga siis järgnevatel aastatel hakkas ikka neist puhmikutest alul väikesi, hiljem suuremaid, naadilehti tõusma ja nüüd ma lihtsalt ohjeldan neid kohti, kus naat sees (korjan eraldi ämbrisse põletamiseks). St ma ei usu, et ühegi meetodiga oleks võimalik tagada, et mitte ühtki seemnekest või juuspeent juurekillukest maasse ei jääks. Ja kui jääb, siis tuleb juurde.
  Kui päikeseline ja mitte savise pinnasega aed, võib olla põuasel ajal suure kile alla pannes kõrbeks ära, aga ma ei tea, kas sest kasu ikka oleks, sest maast seestpoolt tõuseks ilmselt ikka niiskust ka sinna kile alla.

 2. Sama kogemus, lahti ei saagi. Suve teiseks pooleks saab peenrad enam-vähem puhtaks ja kevadel hakkab kogu tants otsast peale. Pimendamine ei tee naadijuurikatele mitte kui midagi. Mürgitamine mõjub ainult ajutiselt, aastaid tagasi proovisin korra. Nüüd enam ei mürgita, mis ma sellest loodusest tapan, loodetud tulemust ikka ei saa.

  • mariaias said:

   See on ikka väga kurb, sest üks aedadest on otsast otsani naati täis. No mida asja seal teha? Täna oli järjekordne aed, kus lillepeenras ainult naat näha oligi. Tahetakse korda saada ja et lilli juurde istutataks. No mida värki? Seal anna peenrale lilledest puhkust ja roogi vaid naati, nii kui nina pistab. Ei ole võimalik teha kaunist peenart enne, kui naadiga asi ühel pool.

 3. Naat on täitsa võimatu asi. Meil vana maja aia taga peenramaal ainult naat lõpuks oligi. Ükskord mõtlesin, et kaevan kõik juured välja. Täitsa lootusetu. Ikka jäävad mingid väikesed juurejupid mulla sisse ja hakkab varsti uuesti vohama. Aga muidu mulle õitsevad naadid väga meeldivad, kui nad on õiges kohas. Meil siin uue maja õueala ääres metsa all nad võimutsevad, väga ilus 🙂

  • mariaias said:

   Võimatu asi jah. Ma olen ka ühte peenart 2 korda uuesti teinud, lilli välja võtnud ja puhtaks nokkinud. No pole suurt kasu midagi. Vähemaks võttis küll, kuid ikka sees. Lõpuks hakkasin istutusala vähendamisega tegelema.
   Aga rohkelt õitsev naat on tõesti väga ilus, tee äärtes, metsa veeres. Lilleseadetes ka.
   Sinu istutatud elupuud on su endises aias suureks ja ilusaks sirgunud. Soliidsed. Käisin naabrit nõustamas.

   • Ma ikka katsun sealt alati korra mööda sõita, kui Raplasse satun. Imelik tunne on neid suuri elupuid vaadata, et mis mõttes need suured puud saavad minu istutatud olla 😀 Aga kolm elupuud läksid välja ja nad ostsid valed asemele, nii et seal vahel on mingid madalamad, mis vist rikuvad veidi seda ühtlast rida.

 4. Kirjutaja Ka said:

  Ma kunagi kusagilt kuulsin, et saialille kõrvalt kaovad naadid ära. Tegelikult on see jama, hoopis saialill ise kadus ära.

 5. Oh, oleks see vaid naat, ohkan ma iga kord, kui taas oma aiamaal kassitapuga võitlusse asun….

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Sildipilv

%d bloggers like this: