Pilvine hommik

Hommikutaevast varjutavad pilved, puhub soe ja niiskust täis tuul ning kaste puudub maas üldse. Vihmane päev on tulekul.

Olen peaaegu terve nädala enda jaoks võtnud, et suuta oma suure aiaga lõpuks ühele poole ehk korda saada. Seekord võtsin korraliku tegemise, mitte tulekustutuse ette. Järg jõudis ka aia taha metsa. Tegin kraavikaldad puhtaks ja metsa alla kõnnirajad sisse. Kraavi kaldad andsid tööd rohkemakski, kui algul välja paistis. Vikatiga niites avastasin hordidena tigusid pika rohu sees. Sealt nad siis mu aeda jõuavadki. Riisusin rohu kokku koos suurema osa tigudega, ma loodan, sokutasin teisele poole kraavi kaugemale metsa alla ja asusin korjetöödele. Esimese raksuga 212 tigu 30 m pealt, kusjuures esimesed jäid lugemata. Peale muruniidukiga niitmist sain veel 300! No keskendumisega see kord probleeme polnud, lugemine käis ludinal. Ma ei tea, kas ma naabrinaisele nii suurtest numbritest julgen kõneleda. Oo, õudust!

Peenardes tegin väikseid ümberpaigutamisi. Kõik, mis vähegi häiris, läks muutmisele. Nii leidisid uue koha õitsev piiskenelas, 2 Danicat, tatari vaher (üldse aia taha), kamm-soohein. Tiigi kallas vajas remonti ja see töö on küll veel pooleli. Vesiroosid õitsevad. Korras ja niidetud aed on ikka ilus küll ja polegi mul seal ju midagi erilist.

Ristik ja käbihein õitsevad. Armas. Tegin eile neist teed.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Käbihein on ajuga seotud taim ja parandab ajuvereringet, ajuainevahetust ja tugevdab ajuveresooni. Koos mailasega annab tarkust teada saada olemise ja elamise võlust – seda, et pole probleeme, on vaid õppetunnid. Nii on kirjas Metsamoori raamatus.

Ristik kaitseb muru täiskasvamise ja talvekahjustuste eest. Meelitab aeda mesilasi ja kimalasi, kes omakorda aitavad tolmeldada marja- ja puuviljaaeda. Taiade järgi kaitseb ristik halva eest, teravdab nägemisvõimet, tasakaalustab nelja elemendi energiaid. Armujookide koostises iha suurendamiseks. Kõik ristikuliigid toovad õnne, eriti kui kanda kaasas punases kotikeses või rahakotis. Teega ravitakse köha, astmat, palavikku, kõhulahtisust, maksahaigusi, reumat, podagrat, turgutatakse organismi, leevendatakse menopausi ning menstruatsioonivalusid ja eesnäärmevaevusi.

Õhtul hilja kuulsin vareste valju kraaksumist ja aknast välja vaadates nägin üht punapead ettevaatlikult teisel pool kraavi rohu sees hiilimas. Reinuvader rebane vaeseke. Mis vaeseke, päris ilus priske tükk oli.  No kuidas ta omi tegemisi küll tehtud saab, kui selline kisakoor ta olemist saadab? Varesed on ikka tõelised korravalvurid, koera pole vajagi. Nende elu-olu on täiega peo peal ning nähtav. Kui nad peoleo või ööbiku moodi häält ka teeks, oleks mu sümpaatia neile täielik.

Aga ööd on ju meil valged ja selles valguses kumab kitseenela õievaht lummavalt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aknast välja vaadates on ta veel heledam, kui pildil. Annab tänasesse päeva valgust.

Aias õitsevad pojengid, püreetrumid, kurekellad, nelgilised, tradeskantsiad, alustavad liiliad,lõpetavad iirised.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Minu lemmikumid – ehtsad suvetaimed.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Valge nurk.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kollane nurk.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Purpurne nurk.

Õisi on loota ebajasmiinilt “Aureus”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Läbi piilumiste raja.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lodjapuulehine põisenelas “Diabolo” on mul ikka alles. Terje kurvastas, et tal on 80% puudest-põõsastest kahjustunud või välja läinud. Mul selliseid kaotuseid pole, kuid mitu korralikku lõket sai tehtud küll. Eks sai sel aastal ka rohkem põõsaid hooldatud, kui muidu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mida asja ma siin arvuti taga nüüd istun. Selle ajaga oleksin saanud juba heki ka pügatud. Ja pole ju midagi erilist ka. Vaid enda jaoks hetke maha märkimine.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Üks vikerkaarene ülevaade lihtsalt.

Ah, jaa. Leidsin maja ääres kruusas õitsemas rukkilille – ilmselt mälestus eelmise aasta Raili pulmateost.

Comments on: "Pilvine hommik" (16)

 1. Kirjutaja Ka said:

  Sinu aiategu võtab siis nädala, mis on täiesti usutav. Minul kulub neli päeva, kui saab jõudumööda iga päev toimetada, ja siis ka on Ants heki ja muru ja kraavide eest hoolitsenud.

  • mariaias said:

   Jah, nii võib kurvalt tõdeda seekord tõesti. Lohutuseks endale võin öelda, et see kord polnud päris tavaline, sest millegi muutmine (tiigi äärne lugu) ja tigude hordidega möllamine ei kuulu tavapäraste tegevuste juurde. Ja kui pole leidnud aega iga kord väheke kõpitseda, siis koguneb tegemata asju ette ikka ka. Vanas aiaosas on veel nii mõnigi asi korda ajada. Täiskohaga aednik enda aias.

 2. Mida tähendab, et ristik kaitseb muru täiskasvamise eest? Mis mõttes täis?

  • mariaias said:

   Hea küsimus võib-olla mitte nii hea lause kohta, mille võtsin “Taimede väest”. Harin nüüd ennast ka. Nimekaimu raamatust “Murud” tuletan meelde, et sobivaks loetakse muru koostist, kus on nii võsundilise kui ka puhmikulise võrsumistüübi esindajad koos. Nii saab hästi tiheda ja tallamiskindla kamara. Ristik levib maapealsete võsunditega ja tasakaalustab puhmikulisi. Tihedapuhmikuliste kõrreliste (luht-kastevars, lamba-aruhein jt) võrsumissõlm asetseb pealpool mullapinda ja puhmik on väga tiheda võrsete asetusega. Minu mõistes täis kasvanud. Siin ongi tasakaalustajaks ristik. Ma loodan, et ei pannud pada.

 3. Vikerkaare magasin sõna otseses mõttes maha. Kahju, näib väga ilus. Aia kordategemine paistab kohe välja. Seda peaks lähemalt kaema tulema. Muutused on silmnähtavad. Peaks ka seda käbiheina proovima, et kasvaks aju, kus mõte on sees. Vähemalt kasvab siis asja eest,käbihein muidugi.

  • mariaias said:

   Käbihein käbinäärme jaoks, läheb vaja küll ja kohe väga. Ma üritan ka parandada veel, mis parandada annab, endal muidugi. Käbihein on murus kiiresti levima hakanud viimastel aastatel.
   Vikerkaar oli väga selge ja ilus, aga pilt on tehtud üleeile.
   Ega selle kaemisega maksa viivitada, muidu satud jälle endisesse aeda.

 4. kuigi ma leidsin endalr aiahaldja, nutan täna valuga.

  • mariaias said:

   Mida see tähendab? Mis juhtus?
   Mõistan. Mina saatsin oma pereliikme mõned aastad tagasi ära. Täna astusin sealt kaskede alt läbi ja samblane pinnas oli sama pehme, kui sõbra kasukas. Nüüd on ta silmadeks sinililled…

 5. Tuleks ka uuendusi vaatama, heal meelel!

 6. Oh kui tore, ütle aeg, ma tuleval nädalal veel puhkusene

  • mariaias said:

   Järgmine nädal on ettearvamatu, aga ehk olen esmaspäeva õhtul kodus. Täna õhtul ilmselt ka.

 7. Terje Luik said:

  Tere,Mariann. Käisin õe Tiiaga kolmapäeval sinu juures,aga sind polnud kodus.Muidugi jalutasime sinu ilusas aias ja vaatasime ringi.Mis lahti,miks sa
  ei tule Suurupiringile?

  • mariaias said:

   Tasakaalunärv möllab. Ega ilmaasjata käbihein mu aia üles pole leidnud – vaja läheb ta abi.

 8. Kui kaua üks pilvine hommik kestab? Ammu tahab päike ära tappa.

  • Ausalt, varsti lõpeb. Juba mitmes hommik võtan hoogu, et mõni rida lisada, kuid muud tegemised tunduvad tähtsamad. Pole nagu midagi lisada ka. Kuidas sa muudkui kogu aeg õhkad, et küll on ikka ilus suvi ja muidu ka olemine nauditav?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Sildipilv

%d bloggers like this: