oli Nurga puukooli ikkagi minna ja nii ma siis viimasel minutil “rongile” jõudsin. Iivi, kes hommikul veel  üksi nukralt minemas oli, sai lõpuks auto täis. Ülejäänute kaasamisel olin eelnevalt ise osaline olnud.

Ilus on seal Nurgal ja ilmaga vedas muidugi ka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Taimemüüjaid igast kaarest, hinnad all ja sortiment täiesti tasemel. Hortensiate hinnad 10-12 EURi, valik korralik. Siilkübarate värvivalik lai ning peibutav. Isegi delavei ängelhein korralikult olemas.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aed, puukool ja metsaala kõik põnevust täis.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Metsaala läbides tunned sellist rahu. Taimi, haruldusi jätkus kõikjale. Kõik hooldatud, korras. Ilmselgelt on siin päkapikud abiks olnud.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Muuhulgas jäid mul silma puude tüved – jalad. Lausa hämmastav, et ka siia on nobedad näpud jõudnud. Ja kuidas see neid esile tõstab.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Üks kudistamas teist.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vana ja väärikas, samblakord soojendamas varbaid.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lihtsalt ilus minu jaoks.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Siuke elukas jälgimas mängu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Siilkübarad tiigi ääres lootuses ennastki veepeeglist imetleda. Kalad lõid sulpsu ja puid oli topelt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Puitääris oli metsa all sammaldunud just nii nagu peab.

Loomulikult kuulasime Hannusti loengut taimede omavahelisest sobivusest.

Valikul kindlasti arvestada kasvukohta ja taimede füsioloogilisi vajadusi.

Seejuures peaks säilima taimede iseloom. Partneritel tuleks üksteist täiendada, mitte üle trumbata. Nii nagu eluski.

See, kes ei kannata partnerlust välja jääb soolotaimeks. Näiteks vesikanep, kanna, pojeng, floksid, hortensia, kitseenelas.

Pane ühte taime rohkem kui üks.

Võid kasutada kas kooskõlalisust või kontrastsust. Kooskõlalisusprintsiipi kasutades valid taimed mingi ühise näitaja järgi. Näiteks kõik korvõisikud, neid siis värvide järgi kokku sulatades. Või puhtalt valged aiad. Või näiteks lihtõieline roos – põõsasmaran. Või tuttõielised – keraõielised. Talle endale on huvitavam kontrastsus, kus näiteks pannakse kokku lame õisik – püstjas õisik. Ka siin vali värve.

Siis võib veel eristada massiilu ja jooneilu. Paned kas seda või teist. Jooneilu annab püstine sirge joon nagu näiteks kukekannustel, laukudel, gladioolidel, ka mänd.

Arvesta kindlasti värvidega. Koos on head erineva õiekujuga taimed. Hea kontrast on näiteks kollane roos – sinine kukekannus. Püstakad õied – lamedad õied. Kooslustest head näiteks kõrred ja kukeharjad; kõrred ja roosid; kõrred ja moonid; sõnajalad ja maikelluke; männid ja liivateed; hortensiad – hostad (sinakad näiteks); lupiinid – kukekannused – kurerehad; hostad ja kannikesed. Väga efektne on liiliad ja kõrrelised koos. Laugud ja kõrrelised; sinihall aruhein – kadakas; bergeenia teatud sort ja lumikelluke. Värvustest head sinine kollasega. Näiteks kollane tulp ja meelespea või käokingad ja neiusilmad. Sinine ja valge meile omaselt hea. Kollane ja lilla. Kollane sõrmkübar kas salvei või kurerehaga. Ootamatult hea on pruunikaspunane lillaga. Thungeri kukerpuu madalam sort koos lavendliga. Minu kogemus; thungeri kukerpuu punaselehine sort ja selle taustal sireli lillad õisikud. Õitseajal super! Punane ja hõbedane. Punane roos ja viltleht või padipõõsas.

Libe tee on see kokku sobitamine, veel rohkem sellest rääkimine, nagu ta ütles. Kuid kõik teed viivad loodusesse ja selle jälgimisse. Vaata, mis kooslus on aasal või metsa all või mägedes või jõe kaldal. Asenda looduslikud liigid kultuuridega.

Tagasiteel olime kui neli kuningat, kes end sel päeval hästi tundsid ja lõpuks enda valikutega rahule jäid. Need neli aga peavad iga päev Varbola linnuse jalamit valvama ja meelde tuletama, kes me ikka oleme.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Comments on: "Viimase veerandtunni valik" (3)

  1. Aitäh asjaliku ülevaate eest!

  2. Tore, et keegi pilti tegi. Ise unustasin fotoka koju. Kolm fantastiliselt toredat päeva jäävad mälusse alles.

    • mariaias said:

      No aga kuidas taimi jätkus, äri õitses ja rahvast oli? Reedel oli kõike. Fotokas on mul jah kogu aeg kotis ja kui maha unub tuleb kahetseda. Seekord ka nii ilus ja huvitav paik.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Sildipilv

%d bloggers like this: