Vikerkaarene lugu

Vikerkaared on viimasel ajal sagedased külalised, justnagu vihmavalingudki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vihma ja päikest ning ongi vikerkaar taevas osutumas rahapaja asukohale. No näed, kui lähedal naabritele. Eksole.

Ilus suvi on olnud ning ilma üle ka väga kurta ei saa. Isegi tänane väga sajune, rahehoogne, ainult 11 soojakraadi näitav päev meeldis mulle toas olles, kaminatule paistel. Päris hea vaheldus eelmisele töisele nädalale.

Aiasaaduste kogumise, korjamise, hoidistamise aeg. Kartul on üles võetud ning selliseid mürakaid pole see paljukandnud maa veel siiani näinud, kui sel aastal. Peedid kahjuks samuti. Eks katsu neid nüüd pehmeks keeta, kergelt see ei käi. Lattuba on potti pannes nii ilus, et hästi ei raatsigi nahka keerata.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Justnagu pühademunad.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kaunad kah päris kaunid.

Tomateid on nüüd söödud juba üle kahe kuu iga päev. Kurki ka. Ära ka ei tüdi. Erinevate tomatisortide kasutamine pakub maitsmismeelele vaheldust. Kuigi õunasaak on sel aastal pea olematu, ei saa puudust mitte tunnistada. Ikka tekib mõni tuttav, kel ülejääk kodus olemas. See-eest oma aia pirnidega saab magusaisu korralikult rahuldatud. Jätkub oravatele ja lindudelegi. Need viimased käivad juba pihlakates, tähendab – valmis ilma ise proovimatagi. Viimane aeg korjata ja maailma parimaks moosiks keeta. Sel aastal korjan arooniad ka tilgatumaks, sest muud mahla suurt juurde tulemas pole. Aedtill on sügavkülmas. Peterselli tahtsin ka panna, kuid vesirotid jõudsid minust ette. Nii puhast vuuki annab mäletada. Jääb veel loota, et lilledega koos pajas kasvav käharpetersell mulle jääb.

Teises kasvuhoones kasvaval  melonitaimel on peal 10 vilja – kõik parajad pallid. Kohe-kohe valmis saamas. Eile tõime ühe söögiks – veidi vara veel, kergelt lääge, kuigi seest juba värvunud. Arbuus nii hästi ei edene – neljast punnist on valmimas vaid üks. Eks ta ole, see ka mu esimene katse neid kasvatada. Igatahes ruumi võtavad kasvuhoones kõvasti – üle poole ruumist neid täis. Millal tegelikult korralikult valmis on see tuleb veel selgeks saada. Kõrvitsa maha panekuga jäin kevadel ka hiljaks ning istutasin taime välja pea poolest suvest. Ega ma tast midagi lootnudki, kuid rohke soe ja päike tegid siiski oma töö ning päris arvestatavad viljad on valmimas.

Üks imelik aasta on. Pole mul veel siiani olnud võimalust mustikaid ja jõhvikaid koos korjata. poolest augustist aga Eha mulle just niimoodi korvitäie saatis. Varsakabi õitseb ka tiigi kaldal. Rääkimata sellest, et loodus siiski suht segamini oli oma valmimistes, õitsemistes. Isegi temperatuuri tunnetamine pole enam see, mis ennemuiste. Väljas 16-18 kraadi ja higi lippab. Mis värk?

Suure loodussõbrana olen enda patud maha vaikinud ning väravamändide maha võtmisest on siiani ajalugu vaikinud. Aga ära tegin. Suured puud ümber maja nii aias sees kui aia taga tekitasid minus surutuse tunde. Justkui padrikus ela. Nii saigi värava juures olevad maha võetud. Kahju oli küll, kuid sellega sai aed õhku juurde. Lahedamaks läks. Pealegi polnud viimaste aastate talved neile hästi mõjunud. No loomulikult on seal nüüd uus peenar, kõrgpeenar, sest ala võib olla kohati liiga märg.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ajalehed, oksarisu, toores kompost, kasvuturvas, sõelutud kompost ja tänaseks peal juba puukooremults ka. Vajab veel taimedega täitmist, kuigi praeguseks hetkeks peal mõned taimed rohkem, kui pildil näha.

Budleia õitseb ja küünitab oma õiekobaraid taevasse

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Liblikate ja kimalaste lemmik.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Humal on täis käbisid. Ei tea, kas tahab osutada suurele magamisele talvel. Pidavat ju humalakäbidega täidetud padjad hea une andma.

Lõpetuseks veel üks auto aknast kinni püütud vikerkaar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Comments on: "Vikerkaarene lugu" (4)

 1. Kaeva see käharpetersell parem aegsasti välja ja pane potiga tuppa. Ma iga aasta toon paar taime sedasi talvituma ja kevadeni saab rohelist võtta. Sügavkülma olen ka peterselli pannud, aga need on jäänud alati järele kui kasvõi üks taimgi potiga aknal on.
  Tavalist peterselli ja õunu võid meilt saada, tule võta. Oleksime eriti rõõmsad, kui keegi me puualuseid koristada aitaks 🙂

  • mariaias said:

   Peterselli tuppa toomine oli mul plaanis jah, aga siiski vara veel. Las kasvab seal pajas edasi mõni aeg, rotid sealt kätte juba ei saa. Õunu pidin tooma tulema küll, kuid Iivi jõudis ette ja sokutas paraja portsu läbi närimiseks. Avastasin, et päris hea, kui saagikandes paus – üks jändamine kohe vähem ja söögiks ikka kuskilt saad.

 2. Katsetasin eelmisel aastal arbuusi kasvatust,tänavu kahjuks enam ei proovinud.Suve lõpuks tuli paar õit ja kogu lugu(meenutame eelmise aasta suve,külm ja vihmane)See eest on tänavu kõrvitsa uputus,kui tahad saad!

  • mariaias said:

   Minu meelest tuleb ka arbuusi kas rohkem ette kasvatada või siis tolmeldamas käia või hoopis avamaale istutada – seal pidi paremini edenema. Melon läks aga küll väga hästi sel päikselisel suvel. Ühe kõrvitsaga oleksin ülimalt nõus, aitähh pakkumast! Vaid maini millal ja olen kohe kohal.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Sildipilv

%d bloggers like this: