Uued kogemused

Iga töö, mida väljaspool teed, annab uue kogemuse. Seekord sadas ootamatult sülle asutuse ümbruse haljastustöö – 144 puu-põõsa istutamine. Plaan olemas ja taimed  kohal. Suured istutusalad eelnevalt valmis, kastid valatud, muld sees ja mults ka peal. Norrakast omaniku proua on erialalt arhitekt ning sealt need mõtted- teod. Ka äsja valminud tootmishoone väljanägemine on tema eskiisi järgi projekteeritud.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tootmishoonel suured aknad, et avarad ruumid hästi valgusküllased oleks. Akna ümbrused lõbusalt eri värvi värvitud – annab hoonele huvitavama väljanägemise.  Ja need sel kevadel valatud lillekastid – täielik kooskõla hoonega, täiendavad üksteist. V-kujulisus tuleneb lisaks asutuse nimest – Violante Mööbel OÜ. Sellest ka taimede istutus sisse – ikka V- kujuliselt. Kuna betoonääris ulatub tublisti maapinnast kõrgemale, siis kastide sisse on pandud paks soojustuskiht, mida mulle tunnustavalt näidati. Taimede istutus just akna alla jääb seest vaadatuna ikka väga hea. See on siseruumide tasapinnaga ühel kõrgusel, seob sise- ja välisruumid omavahel ning teeb tootmisruumi hoopis hubasemaks. No minu meelest selline hea lahendus ja kooskõla, et ihukarvad tõusevad püsti. Mulle nii meeldib. Super!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pildid on suht udused, sest jupp aega olin pilte teinud mitte just väga puhta objektiiviga. Puhkeruumi aknatagune ja maja eesmise külje kast sisaldab pinnakatteroose Fairy, keraelupuud Danicat ja leinaläätspuud.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Iga maja tagune kast eri sisaldusega, vaid keskmine kõrgem okaspuu kordub üle ühe rütmiga. Taimede valik on olnud muidu päris hea, vaid mõnede puhul ei ole kasvukoht just kõige parem. Nii peab torkav kuusk Montgomery hakkama saama seal, kus päike alles tugevalt peale lõunat end näitama hakkab ja püramidaalne jugapuu maja ees on täielikus päikesepaistes. (See torkava kuuse sort ei kasva väga kõrgeks. Lisaks veel see, et tegelikkuses jääb taimede ja akna vahele just paras maa. Pildil tundub, et pole nagu üldse ja kuusk katab varsti akna.) See-eest kollaste raamidega akna tagusesse kasti passivad väga hästi keraelupuu Mirjam, kollane põõsasmaran ja tume püramidaalne jugapuu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mida aga elu näitas, on see, et liiga paks puukooremultši kiht, millel all veel kunstmaterjalist peenravaip ning paiknemine maja varjuküljel, võib anda täiesti negatiivseid tulemusi. Keskmise fraktsiooniga multšikiht oli alt ligane, mõnes kohas tolmas või suitses, kuidas just seda nimetada. Muld vaiba all täiesti märg ja tihe. Kuna multšikihti vähemaks võtta ei saanud – pind jääb liiga alla, võtsime ära peenravaiba. Ei pea ma tast ikka lugu – liiga kunstlik neis looduslikes protsessides. Tee ehitusse sobib aga hästi ja sinna ta jäägugi.

Ülejäänud istutusalade ääred said korrekselt metalläärised – ma arvan, parimad pakutavatest. Kuigi siiski ma kahtlen, kas nad pole mitte liiga madalad, vaid 10 cm. Kogemust vaja jälle rohkem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Olemasolevale lisaks. Kõikidest istutusaukudest sai eemaldatud raske põllumuld ja asemele pandud must muld või siis roosidele roosimuld. Ma arvan, see sai küll tehtud parimal moel.

Kõigest sellest suurest projektist jäi mul ikka väga positiivne mulje ning mul oli tõsine rõõm selles osaleda.

Comments on: "Uued kogemused" (4)

 1. Kirjutaja Ka said:

  Huvitav ja innovaatiline. Saan aru, et taimed olemas ja osa tööd oli enne tehtud. Sinul seega ühelt poolt piirid antud ja teisalt nendes piirides said oma loomingut viljeleda. Tulemus tundub põnev.

  • mariaias said:

   Nii jah, kuid ei kurvasta selle üle sugugi, et polnud minu projekt. Tunnen hoopis rõõmu plaanitu üle. Vaid taimede valikul oleks tahtnud sõna sekka öelda, sest nüüd on sisse planeeritud teatud kaod ja riskid. Kogu ettevõtmine tuli aga ka kohalikele ootamatult ja ette teatamata. Norrakate valik.

 2. Huvitav ja õpetlik lugeda etteantud tingimustes haljastamisest, oma aias saad sa ju vabalt toimetada. Loodetavalt saate hiljem seda haljastust hooldada, sest ykski inimese loodud asjandus ei ela ilma hoolitseva käeta kuigi kaua.

  • mariaias said:

   Seda nad soovisid jah. Eks see õigem ole, et kes teeb, see vastutab. Ütlesin ka kohe riskid ära, et pärast ei ole nii, et näe valesti hooldanud. Väga olulised on ikka mulla-, valguse-, niiskusrežiimid ja õige taim antud paika.
   Kui teistele teed, saad kogemusi kuhjaga juurde, sest koduaias kõiki olukordi ka katsetada ei saa ega tule selle pealegi. Päris põnev ja hoiab värskena.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Sildipilv

%d bloggers like this: