Ei lõpe see õudukas siin linnas ka üks kord. Seekord siis sedasi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

FIE Andres Soomre ja Raul Roosileht esinevad arboristidena ja kuulutused üleval ajaleheski. Tegevusvaldkond metsandus. Kas tegelikke oskusi olemas on, seda ei küsi tegevusloa andmisel ilmselt keegi. Luualt järele küsides selgus, et vabariigis litsenseeritud arboriste momendil 38 ja need mehed nende hulka ei kuulu. Eelmisest aastast hakkas endine Tihemetsa ka arboristiõpet andma, kuid mehed tegutsevad juba 3 aastat segamatult.

Momendil tegu vahtratega, mis sellist lõikusviisi üldsegi mitte ei talu. Küsimus tekkis, et kui lageraie plaanis, miks siis nii suured kännud jäeti.

Kõik pole aga sugugi kaunite puude poolt. Üks linnakodanik oli küsinud, kas sina tuled lehti riisuma või? Nii kaugele oleme siis omadega jõudnud. Võib-olla peaks siis Rapla linnas üldse kõik suured puud maha võtma, eks igaüks siis oma aias ise teab, mis teeb. Kiriku ümber park ja … Seal ka ju palju riisuda.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nii nägi see maja ja puud välja 2011 detsembris. Ilus ju ja puudel pole häda midagi. Täis kasvujõudu.

Kas see eelmise postituse Rapla tunnuslaul pole ikka vähe soovunelma moodi?

Comments on: "Uued tulbastamised mede mail" (14)

 1. Veri hakkab keema jälle sellist lauslollust nähes,ilmselt samade meeste töö,kes Jõe tänava pärnade kallal käisid,tööstiil väga sarnane.Millal inimesed hakkavad mõistma,et see on inetu ja puule sama,mis inimesele jäseme amputeerimine.

  • mariaias said:

   Seekord ei jää see ainult vallavalitsuse uste taha. Raplamaa Sõnumid võtab asja üles. Need puud on hukule määratud, neist enam asja ei saa. Libaarboristid kutsetunnistust ei oma, mis sest et seda väidavad. Luualt järele küsitud. Kuid küsimus on siin ikka omanikus ka. Miks ta üldse selle asja ette võttis? Mis teda segas? Ja kui vallaga räägitud oli, siis andke andeks, kuidas üldse luba saadi? Kas siis kaks aastat omavalitsuses töötamist ei annagi haljastusspetsialisti kvalifikatsiooni välja? Tõesti teeb mind õelaks see lugu.

 2. Ei ole küll üks ühele teema, aga siiski seotud. Mul tõusis vererõhk kõrugstesse, kui minu ämma, äia aiast tahtis naaber maha võtta 45 aastase tammepuu. Ajavat lehti liiga palju tema õuele. Tema enda väga suur aed on kujundatud väga kaasaegses stiilis ( nö pea kogu krunt on püramiid kasvuga puud, põõsad neist enamus okaspuu.. Arusaadav, et igalühel oma maitse, aga … jah masendav.

  • mariaias said:

   Mul on siiber nendest aiakonkursidest kah juba. Harku valla lehes oli jutt konkursi võiduaiast, kus aia rajamist alustati sellest, et võeti kõik suured puud maha. Väidetavalt kõik haiged.

 3. mariaias said:

  Kogu päeva olen tegelenud selle ebameeldiva asjaga. Lisan siia lõppu ka Luua Metsanduskooli dendroloogia õpetaja vastuse minu kirjale.
  Tere!

  Olen Rapla sündmusi jälginud nii Facebookis kui ka Teie kirjade põhjal. Kolleeg Marko Vinni käest sain ka teada, et ta on Teile juba edastanud info selle kohta, et Hr-d Soomre ja Roosileht ei ole meil arboristikoolitusel käinud. Mõlemad töötavad päästjatena ja tegelevad ka palkmajade tootmisega. Vähemalt Hr Roosileht on lõpetanud ka Väike-Maarja päästekooli. Ilmselt selle pärast, et oma päästevõimekust tõsta, on mõlemad mehed meie koolis läbinud täiendõppes kursuse”Ohtlike puude langetamine”. Vandalism vahtrate kallal ei kuulu ohtlike puude langetamise alla: puid POLE langetatud ja ilmselgelt pole need puud ka ohtlikud. Pealegi oleks langetamiseks pidanud olema maavaldajal ette näidata raieluba. Seega on mehed ikkagi proovinud puid ” hooldada” – aga sellest nende mõistus üle käinud ei ole. Olgu öeldud, et vahtrad ei talu sellist lõikust (mõni pärn või tamm võib isegi ellu jääda – aga ”ellujäämisproov” ei oleks asjakohane ka nende liikide puhul). Meeste poolt rikutud vahtratel võivad eeloleval kevadel veel mõned pungad puhkeda, aga suure tõenäosusega kuivavad tüükad tagasi lõikekohast allapoole jääva haruni ja varsti on puud üleni hukkunud. Kõik Luual õppinud ja õppivad arboristid teavad seda ega teeks midagi sellist. Ka omalt poolt soovitan asja ”Rapla Sõnumites” üles võtta ja rahvast liba-arboristide eest hoiatada.

  Lugupidamisega Aino Mölder

 4. Oi, kas selline õudus on sündinud Raplas? Olen natuke “Rapla-inimene”, kuna siin sündinud ja pea kogu elu a 25 km raadiuses elanud. Imetlen Raplat just alates linnaõiguste saamisest – minu meelest ärkas Rapla siis kohe eriti elule.Üks kaunimaid väikelinnu Eestis.Nüüd keegi retsib niimoodi loodust! 😦

  • mariaias said:

   Raplale on hästi mõjunud peatänavate remont. Au ja kiitus tegijatele ja asjaajajatele. Kuid on ka teisiti, vallaametnik lasi kaks aastat tagasi terve Välja tänava samamoodi ära retsida. Tänaseks on need saarvahtrad sootuks maha võetud, kui teeremondile ette jäävad. Selline tulbastamise õigustamine on väga iseloomulik Raplale ja ma ei oota Raplamaa Sõnumite nendepoolsest kommentaarist ka midagi targemat.

 5. margusm said:

  See puudevaenulik Rapla on pärit juba ajast, mil ma töötasin Rapla linnavalitsuses haljastus -, keskkonna – ja heakorra nõunikuna. Olin selles ametis 10 aastat. Suutsin enda tagalat kaitsta sellega, et kõik puude raie ja hooldustööd käisid läbi minu. Kui töölt lahkusin, siis uue ametniku käe all paari aasta jooksul võeti kõik need puud maha, millele ma ei andnud raieluba. Väga palju oli ka ebaseaduslikku raiet, suurem neist oli Rapla Kiriku pargiga seoses.
  Üks ametnik tõesti pole võibolla pädev hindama puude sesundit ja ohtlikust tänavale, majale, inimestele. Normaalne oleks sel juhul luua komisjon asjatundjatest ja siis otsustada.

  Margus Maripuu

  • mariaias said:

   Algul mind see artikli kommenteeriate vaenulik suhtumine lausa hämmastas. Enamus polnud leheversiooni ilmselt läbi lugenudki. Tohutu asjatundmatute inimeste plähmimine. Pole ka imestada, sest teise poole esindajaid oli seekord palju: äri omanik, kirvetöö tegijad ja vald ka ise, sest tal endal suuremahuline tapatöö ju seljataga. Lisaks varasematest valla tulbastamistest eksiteele viidud elanikkond. Kuid tundub lõpuks, et hea võidab kurja.

 6. Eile andis vallaametnik lehele intervjuu, kus ütles, et nad veel ei tea, mis on lahendus. Täna õhtuks on need puud maha võetud. Küllap see oligi õige lahendus, nüüd ilmselt istutavad uued puud asemele.
  Imestan kiire mahavõtmise üle sellepärast, et just täna sain vallaametnikult vastuse, et ma ei tohi enda aia tagant tänava äärest katkiseid ja haigeid pärnasid maha võtta. Lubasid kärpima tulla, et oksad teehooldusmasinaid ei segaks. Raieluba ei anta enne kui puud muutuvad ohtlikuks, aga seda ei juhtu siin ilmselt mitte kunagi. Täitsa huvitav oleks teada, kas Pesor sai tõesti raieloa nii kiiresti või tegi omaloomingut?

  • mariaias said:

   Vallaametniku kiirust soosis keskkonnaamet, sest keegi oli ka sinna kaevanud. Nemad soovitasid teha asendusistutuse. Pesoril polnud ilmselt enam raieloa järgi vaja minna, see tuli ise koju. Uskumatult kiirelt kulgeb seekord kõik jah.

 7. mariaias said:

  Jah, siiski mulle tundub, et seekord hakkab jää murduma ning hoolimatutel tuleb taganeda. Väga suure panuse andis sellesse Luua Metsanduskooli sekkumine, või õigemini see, et märkasin abipalvega sinna pöörduda. Isegi siilile peaks saama selgeks, mida arboristide endi koolitaja Aino Mölderi sõnad tähendasid. Kui üksnes minusugune või mõni teine linnakodanik nuriseb, võib ta ju öelda, mis iganes. Siiski peab nentima kahetsusega, et tagurlikke elemente on ikka väga palju. Olulisem on tuttav valla haljastusspetsialist, kes ütles nii…, kui kõikide puude ema. Siin on tõesti näha, et teadvustamiste tööpõld on veel väga lai. Ja väga üllatav on Kehtna valla heakorraspetsialisti tulbastamiste heakskiit. Ma ei tea, kas ta tõesti pole need 30-40 aastat, mis ta seda ametit pidanud on, midagi märganud, juurde õppinud. Või teine lugu; liiga kaua oma positsioonile istuma jäänud. Ega mugavustsoonis olemine midagi head tõota.

 8. Kirjutaja Ka said:

  Nüüd on need siis maja võetud. Pole puid, pole probleemi… enam kuni järgmise korrani. Asi läks suure kella külge ja sekkus rida ametnikke. Ehk enam ei tehta Rapla puudega nii, loodan seda väga.

  • mariaias said:

   Mul on praegu päris hea meel, et see sellise lahenduse leidis. Vähemalt lähemal ajal ei julgeta enam ühtki lõikust teha. Parem siis ärgu olgu ühtegi, kui niimoodi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Sildipilv

%d bloggers like this: