Puudesõda

See oli tõeline välksõda puude tulbastajate, nende pooldajate ning puude rikkumiste vastaste vahel. Samal päeval, kui leht ilmus, oli kella kolmeks juba tulbastatud puud maha võetud. Pole puid, pole probleemi. Kuni järgmise korrani. Mis mind tõeliselt üllatas ja imestama pani, kui kaugel on ikka inimesed loodusest ja kui haiget mõtteviisi võivad paljud omada.  Järeldan seda kõike kommentaaride põhjal, mis artiklile järgnes.

Esiteks: artiklit tegelikult üldse ei loeta vaid kukutakse lahmima.

Teiseks ei mõisteta artikli sisu. Tunded löövad ülesse ja teevad täiesti pimedaks. Kuidas seda mõista, kui usutakse pigem tuttavat valla haljastusspetsialisti, kui arboristide koolitajat?

Kolmandaks on väga paljud täiesti ükskõiksed, missuguses keskkonnas nad viibivad. Puid nähakse vaid kui tüütuid elemente, kes tekitavad probleeme eriti sügisesel lehtede riisumise ajal.

Neljandaks minnakse teise äärmusesse ja arvatakse, et kui tulbastamine on keelatud, siis ei tohi üldse puid puutuda. Nagu oleks see ainus aksepteeritav puude hoolduse viis.

Viiendaks ei osata üldse hinnata ega näha ilu. Tulbastatud puud võrdsustatakse talviste täisjõus lehtedeta puudega, kuna mõlemid on ju siis paljad ja inetud.

Kuuendaks otsitakse tagamõtet, sest valimised tulemas ju. Arvatakse, et valimisvõitluse etteotsa on rakendatud tulbastatud puud. Tõeline veri.

Seitsmendaks võetakse kriitikat isiklikult ja solvutakse kõige kõrgemal tasemel. A la, kui kasvõi kaudseltki valla töötajate tegevuse puudujääkidele tähelepanu suunata, siis on see isiklik solvang. See on teemal, kõik mis ma teen on õige ja keegi ei tohi minu tegevusi kritiseerida. Sellise suhtumise juures on tahtmine puud tõepoolest valimisvankri ette rakendada.

Kaheksandaks toob see võitlus välja erimeelsused ja eri lähenemised ka nende seas, kes on õppinud seda ala või aiandust. No tegelikult ka selle, mis diplomi väärtus tegelikult on. Sa võid selle küll saada, kuid õige lähenemine ja teadmised ikka puuduvad. Pealiskaudsus. Ok. Sa võid ju oma aias teha, mis heaks arvad, kuid kui lähed teisi juhendama, suuri asju tegema, siis tuleks tegutseda perfektselt. Kui koolis kõik külge ei hakanud, siis uuri elu ja kirjandust enne, kui tegutsed.

Üheksandaks kaks päeva puude langetamist õppinud poisid on jumalast veendunud, et oskavad ka puid hooldada. Siit järeldan mina, et mida vähem asjast tead, seda rohkem arvad, et oled tark.

Kümnendaks tunnistab tark inimene, et ka tema teeb vigu ja õpib oma vigadest. Loll ei taha siis ka oma mõtteviisi muuta, kui puuga otsaette saab.

Kommentaare oli kahe loo kohta pea kuuskümmend, tõeline fenomen.

puud2

Lisaks kõigele muule meeldib mulle asjatundlikkus. Kui Luua Metsanduskool ja Aino Mölder poleks appi tulnud, missugused tulemused oleksid olnud siis?

Veel avastasin enda juures ühe sellise vanusega kaasneva omaduse, et mida vanemaks saad, seda vähem on sul kaotada, kui suu lahti teed. See on vabadus.

Kogu see lugu tõi mulle aga meelde muinasjutu rätsep Õhust ja kuningast, kes lasi end imetleda rahvahulgal, olles ise alasti.

 

Comments on: "Puudesõda" (7)

 1. Siin tuleb arvestada, et need, kes internetis artiklit kommenteerivad, ei ole enamasti tervet artiklit lugenud, sest netti pannakse üles ainult sissejuhatav lõik. Paberlehte loetakse väga vähe. Netikommentaare ei maksa kunagi tõsiselt võtta, sest suurem enamus, kes kommenteerimas käib, elab ennast lihtsalt internetis välja, kommentaariumid ongi põhiliselt mingite pooletoobiste vaba aja veetmise koht.
  P.S. Meie vallavanem laskub seal kommentaarides eriti madalale tasemele, andes kommenteerivale “külamehele” ühe poliitiku nime. Kust ta võib teada, kes selle nime taga tegelikult on? Vaevalt teda lehetoimetusse häkkima lastakse, et teiste kommenteerijate IP-d või meiliaadresse vaadata. Kui see kommenteerija seal ei oleks vallavanem, oleks toimetus selle kommentaari kustutanud. Tänu sellisele vallavanemale, nagu meil hetkel on, ei suuda mina enam näiteks reformikaid toetada – nii labane, nii lapsik, et hale kohe.

  • mariaias said:

   No need pooletoobised on ju selgelt eristatavad. Aga mingi ülevaate see kommenteerimine ikkagi andis.
   Jah, kuningas laseb oma lopsakail volüümidel vohada. Uskumatu, kui vilets veri neil tegelikult on, lausa hale hakkab.

 2. Kirjutaja Ka said:

  Julgus öelda ja oma seisukohta kaitsta ei tule mitte vanusega vaid vabadusega. Kõik ei saa seda endale lubada. Kommentaaride lugemist olen tauninud, kuid nüüd lugesin isegi. Imestan selle üle, et nö konstruktiivseid oli täitsa palju. Aga eks see ole ka valdkond, kus kõik arvavad midagi teadvat, samuti kui õpetajatele ja arstidele hinnangut andes. Aga et see veel valimiste vankri ette rakendati, on küll totrus ruudus.

  • mariaias said:

   Jah, sul on õigus. Osaliselt pidasin siin silmas seda, et pensioniiga peagi terendamas ja siin juba sissetulekud sellest ei sõltu, kas mu väljaütlemised kellegile meeldivad või mitte. Oled kellegi all tööl või muud moodi seotud, oled hulka ettevaatlikum ja enesesäästlikum. Ega mulgi valda asja enam pole tänu kaks aastat tagasi peetud tulbastamisvõitlusele. Ma ei lähe oma firmagagi sinna konkurssidele, kuna tean tulemusi ette. Ja alati on ju parem see alluv, kes ülemuse kätte oma pea usaldab.
   Tulbastatud puud rakendasid valimisvankri ette kõrgetasemelised kommenteeriad ise, sest nii rumalaid vaevalt et mõistusega valija valima läheb. Isegi erakonna jätaks vahele.

 3. Mulle tundub, et hetkel vallas võimul olev seltskond kasutab juhust, et iga probleemi tõstatamise puhul pugeda valimiste taha peitu ja teha nägu, et kõik probleemid on ainult valimiskampaania. Kahjuks nii ei ole, täpselt samad jamad on olnud ju aastaid. Kusjuures – mis puutuvad siia üldse valimised, kui erafirma tellib teiselt erafirmalt ühe töö, mille tulemus osutub tõeliseks õuduseks.

  • mariaias said:

   See näitab vaid olemasolevate võimulolijate nõrkust ja ebakompetentsust. Iga hinnaga püsida võimul, aga mitte seda, kuidas probleeme lahendada. Valimistevahelisel perioodil teha vägisi ja võimuga asi ära ja nüüd on vesi ahjus. See erafirmade vaheline asi tõstatas praegu päevakorrale ka valla enda töötajate ebakompetentsuse ja väga jõuliselt. Ka minevikus teostatud asjad. On ikka jabur olukord küll ja suhtumine. Ah, ongi hea näha, kes on kes.

 4. Aino Mölder Kõige kindlam viis eraldada terad sõkaldest, on küsida arboristi kutsetunnistust või kontrollida potentsiaalse töövõtja usaldatavust Eesti Arboristide Ühingu või Arboristide Koja kodukalt. Ka Kutsekoja kodulehelt (www.kutsekoda.ee) leiab arboristi kutsetunnistuse omanike loetelu. Kui omal juhtumisi aega pole, annab kutsetunnistusega arborist üldjuhul kellegi teise usaldusväärse tegija kontaktid ning soovituse! Üks hea viis õppida hinnapäringute koostamisel tingimusi ja kriteeriume seadma on ka kohaliku haljastusspetsialisti saatmine arboristi eriala omandama. Õpe on riigi kulul!
  Kutsekoda » Avaleht
  http://www.kutsekoda.ee

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Sildipilv

%d bloggers like this: