Kuu mõjust veel

Oluline muidugi on külvikord ja taimekooslused. Head naabrid on siingi väga olulised. Kõike ei jõua kirja panna, kuid ebasoodsad kooslused on kõrvuti asetsevad oad ja sibul, kapsas – sibul, kartul – sibul, lilla peakapsas – tomat, petersell – peasalat, punapeet – tomat, tomat – hernes, hernes – uba.

Taime ümberistutamine peaks toimuma kasvava Kuu ajal, alternatiivina alaneva Kuu ajal (Kaksikutest Amburini). Eriti kehtib see vana puu kohta, kes muidu suurt liigutamist ei talu. Neitsipäevad taas kõige paremad.

“Omal ajal kasutasid talupojad veel vähe putukatõrjevahendeid. Sel ajal hävitasid kahjurid ca 3,5 % saagist. Tänapäeval pritsitakse laiali tuhandekordne kogus putukatõrjevahendeid. Tuleks eeldada, et sellest kogusest piisab ka viimastele kapsaliblikatele otsa peale tegemiseks. Mitte sinnapoolegi: saagikaod kasvasid peaaegu neljakordseks, saavutades tänaseks 12 %”.

Vanad teadmised looduse rütmide kohta poleks läinud kaduma, kui endiselt oleks tunnetatud nende kasutamise vajadust.

Paljud umbrohuks peetavad taimed – võilill, nõges, karikakar, vereurmarohi ja muud – on pea kõikides oma osades hinnalised ravimtaimed mitmesuguste vaevuste vastu. Samaaegselt aitavad nad kõdunedes oma suure jõuga kaasa kurnatud pinnase bioloogilise tasakaalu taastamisele.

Kuid kahjuks on eraaiapidajate maa mitu korda mürgitatum kui muu kasutatav maa. “295 mürgise koostisosaga 1724 erinevas tootes sisalduvast 30000 tonnist pestitsiididest, mis igal aastal Saksamaa pinnasesse maanduvad (ja lõpuks mulda, põhjavette, meie lihastesse, nahale ja sooltesse) müüakse ainuüksi 2000 tonni väikeaiapidajatele – enamasti selleks, et säilitada “korralikku ja hoolitsetud” muru.

Kes aga ei taha loodust hävitada, vaid temaga harmooniliselt koostööd teha, peaks kahjureid nähes kõigepealt esitama endale küsimuse: kas need on tõepoolest kahjurid?”

Seejärel võib järgneda küsimus: “Mis on selle kahjurite vallapääsu põhjuseks?”

“Kas ma olen teinud vea kasvatamises ja hoolduses?”

“Kas ma pole valinud õiget pinnast?”

Heaks ennetavaks abinõuks massilise kahjurite rünnaku vastu on külvikord. Maa peal kasvavad köögiviljad peaksid maa alla kasvavatele järgnema ja vastupidi. Oluline on istutada ja külvata õigel ajahetkel, arvestades lehe-, vilja-, õie-, juurepäevade mõjusid lilledele ja taimedele.

Kõiki rohttaimi tuleks istutada kasvava Kuu ja kõiki sibultaimi kahaneva Kuu ajal.

Kahjurite tõrjeks kasutatavaid tõmmiseid kasutatakse järgnevalt: panna 2 suurt peotäit vastavat taime enne täiskuud 10 l vette; lasta tõmmata 24 tundi ja kallata see siis lahjendamata maasse juure piirkonda kahjustatud taime tüve ümber (mitte tüvele, varrele, kõrrele, lehtedele või õitele). Kahaneva Kuu ajal valmistatud tõmmist tuleks lasta seista 2 korda kauem. Ülejäävat tõmmist võib kasutada lahjendatuna väetiseks.

Kapsaliblika vastu on abilisteks piparmünt, salvei, tomat, tüümian, puju.

Lehetäide vastu kress (eriti viljapuude all), nõgesetõmmis

Lestad – vaarikas.

Maakirbud – leedripuu tõmmis, vermut, piparmünt, sibul, küüslauk, salat

Sipelgad – lavendel, põldsalat, sõnajalg, sissekaevatud surnud kalad.

Hiired – küüslauk, koerakeel, kiviristik.

Jahukaste – küüslauk, murulauk, basiilik.

Juurviljakärbes – sibul, salvei.

Seenhaigused – murulauk, põldosi.

Hallitus – sibulataimed.

Mutikuhjad – kasvava Kuu ajal avada need kuhjad ja jätta lahti.

Lisaks; kõikideks kahjuritõrjevõteteks sobib kahanev Kuu.

Tigudetõrje aias ja põllul on erandlikult tulemuslikum kasvava Kuu ajal Skorpionis. Kahaneva Kuu ajal tampida puruks toored munakoored ja puistata kasvava Kuu ajal taimede ümber ja mööda kogu peenart laiali. Eelnevalt muidugi nähtud teod ära korjata. Kaasa aitavad ka puutuhk, saepuru puisteks, sibulad, küüslauk, salvei ja kress taimekooslusena.

Õige ajahetk umbrohu rohimiseks on kahanev Kuu, kõige soodsam Kaljukitse märgis. Eriline päev on 18. juuni ennelõuna kuni keskpäev. Kõik puhmad ja umbrohi, mis selle lühikese aja jooksul eemaldatakse, ei kasva enam tagasi, isegi juured mädanevad ära.

Taime tagasilõikamine peaks toimuma kahaneva Kuu ajal, alternatiivina alaneva Kuu ajal (Kaksikutest Amburini). Sel ajal ei tule mahl välja. Viljapuudel parim veel – viljapäeval (Lõvi, Ambur; Jäär).

Kõiki taimi ja puid, mis on haiged või känguvad ja enam kasvada ei taha, võib enamikul juhtudest edukalt ravida, kui kahaneva Kuu ajal – 4. veerandis või kõige parem – noorkuu ajal nende ladvad eemaldada. Latv tuleks ära lõigata veidi ülalpool mõnda külgoksa, mis püüdleb ülespoole ja sobib uueks ladvaks.

Kahaneva Kuu ajal, alates täiskuu päevast võtab muld palju rohkem niiskust sisse kui kasvava Kuu ajal. Ka väetada tuleks võimalusel sel ajal. Muul ajal saastab see vaid põhjavett koos kõigi hästi teadaolevate tagajärgedega. Hea kompost ja sõnnik on endiselt ületamatult head väetised. Iga üleväetamine pärsib normaalset juure moodustamist. Kunstväetisi ei tohiks kunagi Lõvi ajal kasutada.

Jõulupuu säilib kaua, kui ta langetada 3 päeva enne 11. täiskuud. Tuleb jälgida kasvavat Kuud. Ka kuivkompositsioonides olevad lilled, mis nopitud kasvaval Kuul püsivad kauem ilusad.

Oi, rohkem ei jõua. Katsetamist tasub teha, kui aega on või siis lausa selleks võtta.

Lisan siia veel kord, et kogu jutt oli võetud J. Paungger´i, Th. Poppe raamatust Õigel ajahetkel. Kuu rütmide ja impulsside mõjust inimesele ja loodusele.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Sildipilv

%d bloggers like this: