Ela nagu seenemetsas

Mändide alune aianurk on muutunud tõeliseks seeneparadiisiks. Peale tänaöist suurt padukat on neid ringidena maa seest kerkinud.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pildile väga fotogeeniliselt ei õnnestu neid saada ja ära nad korraga ka ei mahu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ringid ulatuvad aia tahagi. Isegi suure toa aknast võib seente arengut jälgida. Mis seentega tegu seda ma kahjuks ei suuda tuvastada.

Taevaluugid on nii valla, et kohati segas katusele trummeldav vihm öist undki. Tiik on saavutanud korraliku veetaseme ja juba käib äravoolutoru kaudu üleliigse äravool.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Maa lirtsub, ilm on pime ja soojas kuivas toas tõeliselt mõnus olla. Õunad on vihmaga paksuks paisunud ja kõvasti mahlasemaks läinud. Aias õitsevad päeva- ja siilkübarad, hortensiad.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pinky Vinky lisab igal aastal kõrgust juurde. Eks ma tahangi teist kõrgemaks põõsaks kasvatada.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vanilla Fraise on hakanud roosakaks tõmbuma ja rohekat valget näitab Limelight. Aedhortensiate hilissuvine pidu on täies hoos.

…………..

Nüüd tööjutte ka.

Kalmistul sai tehtud hauakujundustöid.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Graniitäärekivi, peenravaip ja killustik. Keraelupuud Tiny Tim väheke elustamas napikust.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Peenraääris eristamas erinevaid pindu. Punane ja must.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kõnniteeäärekivi ja liivaga.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Peenraääris õhemast kõnniteekivist. Peenar L kujuline, kivi kõrvale võib istutada lilli. Siin soovitakse lisaks lõikelilli ikka viia. Ise ma pooldaks pigem küünalde põletamist. Lõikelilledel tuleb ju silma peal hoida ja õigel ajal ära visata. Istutatud lilled võiksid olla ühte värvi – annab parema tulemuse. Siin sai kasutatud eelnevalt olnud lilli.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mulle endale meeldib selline lahendus, kus kõik korrektne ja püsiv. Pole isegi üheaastaseid lilli vaja istutada. Juunis tehtud töö. Kõige tavalisem kirjulehine hosta annab värvi – pikal kitsal krundil pool külge ja otsapeenral. Keraelupuude peenrajupp poolitamas pikka platsi. Leinaläätspuu, looduslik kivi ja asteplaadid omakorda ilmestamas ala. Huvitav on see, et teod on surnuaiast ära kadunud. Kuidas küll? Minu aed kubiseb praegu neist.

…….

Väheke murelikku juttu ka. Vahepeal sai külas käidud ja korteri omanik näitas aiamaa ka üle. Ära tulles jäi silma üks maalapp, mis oli värskelt Roundupiga üle töödeldud. Põllumaa, peremees kasvatab küüslauku seal peal ja müüb ka teistele. Selle asemel, et kaevata ja rohida töötleb mürgiga. Mul pole sõnu. See on tõeline vaimupimedus. Tapja- põllumehi on teisigi. Purila kandi maisipõllud on kui prillikivid, kõrvalolevad põllud reedavad korralikku mürgitamist. Ma ei usu, et nad ei tea, mida see tähendab. Või ei tea tõesti? Kõik müügiks? Rootsi riik on Roundupi keelustanud. Külas käinud tädipojad olid keeletud, kui kuulsid meie laiatarbelist mürgitamist. Kui alul oli neil plaanis leiba kaasa osta, siis sellest plaanist nad loobusid koheselt – nad ei soovi mürgitatud leiba endale sisse ajada. Ja muide, nad on isiklikult teadlikud Roundupi mõjudest, minul polnud neid vaja valgustada. Itaalias on leitud klüfosaate rinnapiimast. Vot nii püsiv on Roundup.

Comments on: "Ela nagu seenemetsas" (10)

 1. Rootsis on Roundup vabalt müügis, isegi olen seda näinud tavalises marketis. Siin lehel on ka edasimüüjate nimekiri, http://www.info-roundup.se/, kliki “Var kan man köpa den?”, seal igast suured kaupluseketid kirjas, kes kõik seda mürki müüvad. Ja siis ise nad muudkui õiendavad, kuidas kõik teised riigid saastavad Läänemerd ja toovad ennast eeskujuks keskkonna hoidmisel.

 2. Leidsin veel huvitava kirjutise Rootsi Riigipäeva lehelt, aastal 1998 leidsid nad, et Roundup on mürk inimorganismile ja tekitab kõiksugu haigusi ja plaanisid selle kasutamise järk-järgulist vähendamist. 16 aastat on möödas ja Roudup on eraaedade omanike seas jätkuvalt vägagi populaarne. Võibolla siis piirati selle kasutamist suurtootmises? Tegelt kahtlen, kas sedagi, sest foorumites siiani vaieldakse, kas see on kahjulik või mitte ja maaletooja luiskab, et kahjulik ei ole. Poliitika, mis muud. http://www.riksdagen.se/sv/Dokument-Lagar/Forslag/Motioner/Besprutning-med-bekampningsmed_GM02MJ707/?text=true

 3. mariaias said:

  Väga kummaline. Mõlemad väitsid, et neil on see keelatud ja enam pole kasutuses. Et Euroopa Liit keelustas. Ma veel mõtlesin, et mis sinisilmsus see siis nüüd on. Nad ajasid täielikku pada.

 4. mariaias said:

  Siin on suured rahad taga. Roundup on ülemaailmselt levinud kui kõige efektiivsem umbrohu hävitaja. Kui see keelustataks oleks äridega kehvasti. Ja pealegi -mis on Maalil või Juulil või Nurga puukoolil sest, et see mõjub nii keskkonnale kui ka inimesele hävitavalt. Temal on nii lihtsam. Või nagu ütles Teie Aednik mu nina all pritsides: nimeta viis, mis oleks efektiivsem. Uhke värk.
  See kõik tundub kui tuulelohedega võitlemine.

 5. Tegelikult täitsa kummaline, sest kui panna otsingusse ‘roundup förbjudet i sverige’, siis näiteks saab kätte ühe 2004. aastast raadiouudise, mis teatab, et alates 13. mai 2004 on Roundup keelatud: http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=91&artikel=414824 Samas on alles 2013. aastal Rootsi Looduskaitseühingu FB-seinal diskussioon, et miks see keelatud ei ole. Saa siis aru, kas on või pole.

  • mariaias said:

   Kummaline jah. Aga kui kaubanduses müügil nähtud, siis on Monsato endiselt oma tahtmist saanud. Rootsi põhjavesi pidi sisaldama juba klüfosaate ja eriti rohkesti on mürgitatud Taani keskkond, kui üks suuremaid kasutajaid. Saeme oksa, millel ise istume.

 6. haldjas said:

  Surnuaia platsid on väga ilusad. Korrektne ilus töö. Oleks enda plats ka selliseks vaja teha.Vaatasin kohe mitu korda. Raske vist, aga tulemus on väga hea.

  • mariaias said:

   Mulle meeldib teha ja tulemustega jäin ise ka rahule, rääkimata klientidest. No meeshing peab ikka abiks olema, sest füüsiliselt pole kerge. Nüüd on välja koolitatud, teeb korrektselt ja lasen kasvõi uuesti teha, kui mingi asi pole kriipsupealt. Need on sellised väikesed alad, mida saab muuta korrektseks, lakooniliseks, rahulikuks. Siin ei ole hea ülepakutus, kirevus, liiga palju väikesi vidinaid. Mis veel – oleme vist ainsad, kes panevad kivid tugevalt maa sisse ja seest täidavad liiva või killustikuga kivideni triiki. Nii on hulka ilusam, praktilisem ka, sest kui näiteks kõnniteekivi on sügavamal takistab see juurumbrohtude kõrvalt sissetungi paremini. Ja täidet ikka on, nii et pole karta peenravaiba väljatulekut.

 7. Kalmukujundused on imekaunid ja tekitavad väikese süümeka, et ma pole sel aastal kordagi kalmistul käinud, peaks minema. Tahaksin ka midagi hooldusvaba teha, aga Karjakülas on nii palju mände ja need tekitavad nii palju oksasodi, et ilma hooldamata vist siiski ei saa.
  Roundup ja muud mürgid on klassikaline näide sellest, kuidas suurtootjate lobby igasuguse terve mõistuse vaikima sunnib.

  • mariaias said:

   Liivalt on parem okkaid riisuda kui killustikult või siis kasutada hästi peenikest killustikku. Ega ma ise ka pole tihe surnuaia külastaja, sellega on nagu on. Kuigi öeldakse, et lahkunuid tuleb austada ja nendega hästi läbi saada. On kombeid, kus vastsündinuid käiakse esivanematele tutvustamas ja neilt õnnistust palumas. Eks hinges on kerge tunne küll, kui on jälle käidud ja kalm korda tehtud.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Sildipilv

%d bloggers like this: