Külmalaksuga hommik

Nüüd ei saa küll enam kirja panemisest eemale hiilida, sest muidu vajub oma aia ajalugu nii märkamatult ajalukku, et hiljem raske meenutada. Täna hommikul oli esimene tõsine külm maas ja õhuski -3 kraadi. Maa valge veel poole kümne ajal hommikulgi ning autoaknad jääs. Kasvumajja pole veel jõudnud, kuid arvata võib, et ka see pole jäänud külmast puutumata. Hulk rohelisi tomateid taimedel küljes. Tõsi, väga esimene see külm nüüd ka polnud. 17. septembri hommikul oli maa kahutanud ning autoaknad samuti jääs, kuid midagi muud hullu ei toimunud. Seekord siis sügise märgid maas.

Kannatada sai kõige rohkem värava juures asuv peenar – rebasheintega on seekord finito ja hortensiaõisikud on pruunistunud.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Värvi on muutnud nii mõnedki puud-põõsad-lillepuhmad.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Eile tegin pihlaka-õuna moosi lastes kogu kraami eelnevalt köögikombainist läbi. Seekord siis sedaviisi – hea sai. Täna on plaanis tomati – mädarõika – küüslaugu hoidis – üks korralik vitamiinilaks ja tervise tugevdaja. Teha võib teda mitmeti, kuid panen siia põhiretsepti kirja – hea teinekord taas leida.

200g mädarõigast

200g küüslauku

1,9 kg tomatit

1-1,5 spl soola

4 spl suhkrut

4 spl äädikat

1 tšillipipra kaun

Püreesta ja purki. Gripirohi.

Mida mädarõika kiituseks võib öelda, et sisaldab see juur rohkesti askorbiinhapet, samuti erinevaid B vitamiine (ja mitte vähe) ja P-vitamiini. Mineraalainetest rohkelt kaaliumi, piisavalt naatriumi ja kaltsiumi. Mädarõikas leiduv sinepiõli ergutab neidki neerurakke, mis osalevad vee väljutamisel organismist. Järelikult on sellel ravimtaimel ka diureetiline ehk vett väljutav toime.

Et mädarõikas on mitmeid biokeemilisi ühendeid, mis surmavad mikroobe, kasutatakse taime erinevate mädanike ravis. Ainus hull asi temaga tegelemisel on see purustamise keerulisus. Sitke juur, mis tahab ummistada nii köögikombaini kui ka blenderi.

Ja täna mõtlen ma ikka veel nii – usu enda ümbruses olevate taimede jõusse ja enda korjatutesse. Sa tead ju kuidas ja kus nad on  kasvanud. Seda, et arvad väljamaiste imettegevasse jõusse tuleneb minu meelest sellest, et taimi lihtsalt ei tunta ega teata, mida nad sisaldavad.

Ja pealegi, oled sa kindel, et korallvesi on puhas kraam, teades, et Jaapanis oli alles hiljuti tuumakatastroof? Aga mulle sobib Rapla külje all Tuti külas oleva allika vesi hästi.

Tegemised tunduvad viimasel ajal olevat tähtsamad kui kirjutamised, mis teha.

 

 

 

Comments on: "Külmalaksuga hommik" (2)

  1. Kirjutaja Ka said:

    Selle retsepti järgi tegutsedes saaks küll üsna krevtise värgi, sest väge andvate aiaviljade kogused on märkimisväärsed. Maitsta tahaks küll. Aga sügis näitas tõepoolest oma võimu. Isegi kaetud lilled said külmalt võtta.

    • mariaias said:

      See on päris hea kraam nii lihatoitude juurde, kui kasvõi võileivale. Tervistavat väge täis. Meie kandis lemmik.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Sildipilv

%d bloggers like this: